Pilnā jeb redakcijas neīsināta versija Baibas Kranātes rakstam žurnālam Annas Psiholoģija 2013.g.septembrī.
No brīža, kad atskan uzaicinājums uzrakstīt ANNAS PSIHOLOĢIJAI par tēmu ĪSTĀ SIEVIETE, līdz dienai, kad sāku virknēt teikumus un sajūtas rakstveidā, paiet krietns brītiņš. Domāju pamatīgi. Sieviete un viss, kas saistīts ar viņas unikālo pasauli un specifiku daudzās dzīves jomās, ir neatņemama manas nodarbošanās un dzīves daļa jau vairākus gadus. Bet piesēsties un sākt aprakstīt, kas ir īsta sieviete, ko viņa dara, kā izskatās un ar ko atšķiras no „neīstas” – tas ir uzdevums ne pa jokam. Savu versiju par šo tēmu pauduši daudzi, visos laikos un dažādos veidos: gan biezos romānos, ņemot talkā mītu un arhetipu valodu, gan kā īsus kādas mistiski ekscentriskas, bieži ar loģisku prātu neizskaidrojamas situācijas raksturojumus post factum; ko nu daudz teikt –īsta sieviete! Un tad vienā jaukā dienā, uzvelkot ierastos pārdesmit santīmus vērtos saimniecības cimdus, lai ķertos pie mājvietas kārtošanas, viss acumirklī top skaidrs! Nu, bet protams! Madženta! Te tā ir. Otra biežāk izplatītā krāsa šādiem cimdiem ir dzeltenā, taču pēdējā laikā veikalos, tātad arī manos krājumos figurē tieši šī! Turklāt stāstīt par sievieti simbolu valodā ir tikai dabiski: lai atceramies gan tautasdziesmu gudrību par liepas skaistumu un rozīti dārziņā vai mūsdienās atdzimušos meklējumus dieviešu un arhetipu pasaulē. Lai šoreiz talkā nāk krāsa; kaut kas tik konkrēts, ieraugāms, varbūt pat aptaustāms, taču vienlaicīgi izprotams ar visām citām maņām, tikai ne loģisko pŗātu…
Sieviete spilgti rozā: nometam brilles
Foto librestock.com
Madženta ir izteikti spilgti rozā krāsa, dažkārt to dēvē par fuksiju rozā un tā ir divu krāsu –sarkanās un violetās – kombinācija. Es ļoti ceru, ka lasītāja/lasītājs šobrīd atceras, cik spēcīgi šī krāsa ienākusi mūsu dzīvēs pēdējā gada laikā – tas šoreiz palīdzēs tuvoties īstās sievietes meklējumiem raksta laikā.Nekad agrāk veikalu plauktos nav bijis tik daudz apgērbu šajā krāsā, somiņu, maciņu, lietussardziņu un citi aksesuāru. Šī krāsa ienākusi ikdienā pietiekami strauji un vienlaicīgi ar ideju un sajūtu par sievietības atdzimšanu jaunā, nekad agrāk nepieredzētā pakāpē. Tā patiešām nekad vēl nav bijis!
Vai varam atcerēties, ka vēl pirms pāris gadiem būtu tik drosmīgi valkājušas šīs krāsas apģērbu, kā to darām šobrīd? Uzdrīkstēšos teikt: toreiz nebijām tai gatavas –ne sevī, ne savā apkārtnē!
Šī izdevuma auditorija, protams, zina arī terminu „iekšējā sieviete”, ja runājam par kungiem, un gan jau novērojusi arī tās – vīrieša jūtošās un noslēpumainās daļas atvēršanos un iepazīšanu pēdējo gadu laikā pavisam citā līmenī. Pati ar madžentas toni iepazinos pirms krietna laiciņa ezotēras informācijas, krāsu terapijas, aurasomas un citu apziņas paplašinošu prakšu kontekstā. Šajā līmenī tā apzīmē universālo harmoniju, beznosacījuma mīlestību, tā bieži tiek saukta arī par Marijas Magdalēnas enerģiju nesošo krāsu, kas palīdz visos transformācijas procesos. Gatavojoties Dievietes atgriešanās pasākumam (tas ir viens no veidiem, kā apzīmēt 2012. un pēc tam notiekošo), apzināti un neapzināti izmantojām madžentas krāsu. Nebija jau tikai šausmu stāsti par pasaules galu, bet arī skaistā ideja, ka atgriezīsies Sievišķības Laikmets -gan tolaik, gan tagad to rakstīja un raksta ar lielo burtu: sāks dominēt iejūtība, sirsnība, skaistums, radošums, mīlestība.
Jaunajam Laikmetam nebūs nekāda sakara ar matriarhātu tajā izpratnē kā spēks, uzkundzēšanās pār vīriešiem vai viņu noniecināšana. Tieši pretēji – jaunā sievišķība beidzot iedvesmos vīriešus kļūt tik spēcīgiem, ka šķietamās varas un spēka izpausmes – kari, nežēlība, sacensības gars un visas pārējās ilgus gadsimtus pierastās lietas, tiks ieraudzītas to patiesajā gaismā: kā baiļu, neticības sev un savai dabiskajai pilnībai rezultāts. Tāpat kā madžentas ienākšanu apritē jūtam ik uz soļa, tiesa, biežāk varbūt neapzinoties tajā minētos sievišķās pilnības vēstījumus, strauji sākam ieraudzīt arī cita veida izpausmes. Gan paskatoties, cik ļoti uz sievišķigo pusi mainījusies mode- garās kleitas, svārki, daždažādas rotaslietas, gan radošums kā globālākā izpratnē. Bet spēja radīt, iedvesmas un ideju visdažādākās izpausmes – tas nu reiz ir tas, kuras avots ir tikai un vienīgi sievišķība.
Pārpilnība jeb sveiciens no Abundantijas!
Vēl viena būtiska lieta –labklājība, pārpilnība. Arī tas ir apsolīts jaunajā skaistajā laikmetā. Blakus veselībai un attiecībām ar pretējo dzimumu pārpilnība ir viena no trim būtiskākajām mūsdienu cilvēka dzīves jomām, tāpēc neliels skaidrojums arī šajā sakarā. Manuprāt, šobrīd mainās izpratne arī par to un palīdz to izdarīt tieši dieviškā ( kā gan citādi!) sievišķība. Gan jau zināms apgalvojums „Naudas, pārtikas, darba, mīļoto vai jebkā cita trūkums ir tikai paša cilvēka prāta konstrukcija un personīgā nespēja to ieraudzīt: Visums mūs ir radījis perfektus, dāsni apdāvinājis a priori un nebeidzami turpina apgādāt”. Veroties visapkārt, nevaram nepiekrist; ēdamais, dzeramais uz katra soļa. Darbs tāpat, jo līdzcilvēki apkārt tūkstošiem un pat miljoniem, kuriem nepieciešamas kādas lietas, ko protam mēs, savukārt viņi ne. Esmu pārliecināta, ka Latvijas sievietes to visu zina ar savu šūnu atmiņu, senču gudrību vai citām maņām. Citādi jau nebūtu visu šo ēterisko eļļu veikaliņu un dziedināšanas recepšu, austo jostu, dekupāžas un citu mākslinieciski praktisku kursu, puķudobju un bērzu sulu pavasaros.
Neviena pārvaldīšanas institūcija, nekādi statistiski pētījumi vai tamlīdzīgi bezkaislīgi norādījumi nespēj cilvēkam iedot to pārpilnības un sāta sajūtu, ko spēj nodot īstas sievietes gudrība. Tikai empātija, spēja IERAUDZĪT neskaitāmās bagātības, ko sniedz Zeme cilvēces eksistences nodrošināšanai, var atvērt acis uz patieso pārpilnību.
Mīlestība un spēja just dzīvību visapkārt –kokos, augos, putnos, dzīvniekos iedot patiesu sapratni, cik bagāti mēs patiesībā esam un, ka tas viss dāsni tiek atvēlēts mūsu lietošanai. Starp citu, nevar jau vīriešus vainot bezkaislīgajās attiecībās ar pārpilnības sfēru: bieži vien ačgārnais uzskats „ja tu mani mīli no sirds, tad tev mani jānodrošina materiāli, jānopērk tas, šitas un vēl tas” jau nāk no sievietes. Bet mēs jau šodien tomēr runājum par ĪSTO SIEVIETI un tas jau ir kas pavisam cits; viņa neko nepaģēr no vīriešiem, viņa pati dzīvo pārpilnībā, liekot tā justies arī apkārtējiem. Un tad jau dāvanas nāk kā šī procesa dabisks rezultāts.
Mēness sieviete, Zemes sieviete.
Visdažādākajās mācībās Zemi sauc par Māti. Sievietes loma ir ne tikai tajā, ka viņa jūt ciešāku saikni ar Zemi,var iemācīt to bērniem no mazotnes, iedvesmot ar savām sajūtām arī vīrieti, bet tāpēc, ka viņa tīri fiziski, ja var teikt, ļoti ķermeniski ir saistīta ar Zemi un dabu. Vispirms jau cikliski. Sievietes cikls ir identisks mēness cikliem: arī plus mīnus 28 dienas un četras lielas fāzes ar pilnmēnesi jeb ovulāciju pašā vidū. Šis cikliskums un nemitīgā spēja mainīties rada brīžiem rada sajūtu, ka vienā sievietē mīt daudzas dažādas un tā jau arī ir; tāpat kā Mēness katru dienu no savām 28 vai 29 cikla dienām izskatās un spīd citādāk, tieši tāpat arī sieviete.
Pienācis laiks nomainīt nievājošo „viņa pati nesaprot, ko grib, jo vakar taču teica pavisam ko citu” pret procesu izmantošanu savā labā. Detaļās neieslīgstot, jo tas būtu atsevišķs raksts, īsumā būtu tā: šobrīd gaisā virmo termins „sieviete, priesteriene, dieviete, dziedniece”, kas apzīmē faktu, ka sieviete dažādos vēsturiskajos periodos ir bijušas zināšanas par visām dzīves sfērām, viņa zinājusi augu spēku, mācējusi savienot sakrālo gudrību ar zināšanām par fizisko realitāti. Mums tikai ir jāiet tālāk, akceptējot pašām un līdz ar to parādot vīriešiem ( teikt nederēs – jāiedvesmo ar saviem darbiem!).
Foto Librestock.com
Un daudzi no viņiem savukārt arī gatavi mums to mācīt, citādi jau nebūtu iespējams ģeniālais padoms, ko man sniedza tieši kāds vīrietis; jūs, sievietes, varat vienlaicīgi darīt daudzas lietas- audzināt bērnus, krāsot lūpas, runāt pa telefonu un vārīt ēst, bet mēs vīrieši, sorry, varam vienā reizē darīt tikai vienu un tas ir tikai dabiski!
Krāsu psiholoģija par madžentu.
Varam ņemt talkā dažādus veidus, kas raksturotu īsto sievieti jeb sievieti pilnību. Te nu reiz var teikt burtiski –vārdi ir nepilnīgi. Toties asociatīvie, sajūtas raisošie skaidrojuma veidi būs precīzāki. Kamēr vērojam/ iedziļināmies/ saplūstam vai meditējam ar šo krāsu savā apkārtnē jeb iegūstam īstās sievietes spēju zināt ar sirdi, neliels vārdisks izskaidrojums no krāsu psiholoģijas apcirkņiem: aicinu terminu „krāsa” šeit nomainīt ar „sieviete” un tas mums ļaus pietuvoties šai maģiskajai, nereāli reālajai būtnei, kas var būt tik dažāda. Iespējams, kaut kas no šī palīdzēs mums pašām tikt tuvāk īstajai, perfektajai sev un izpaust savu līdz šim varbūt pat neapjausto potenciālu daudzās jomās.
Madženta apzīmē universālo mīlestību visaugstākajā līmenī, harmoniju, sniedz emocionālo balansu, tās enerģija ir ļoti garīga, tajā pašā laikā praktiska un iedrošinoša.
Madžentu veido divas krāsas; sarkanā un violetā: sarkanā atbild par kaislību, spēku, enerģiju, savukārt violetā sniedz klusumu, rūpējas par garīgumu. Madženta stiprina intuitīvās un psihiskās spējas, palīdz pacelties pāri ikdienas drāmām, vienlaicīgi saskatot tajās iespēju pāriet augstākā līmenī.
Šī krāsa ir transformācijas instruments, palīdz atbrīvoties no vecā un paceļ garu nomāktībā. Nonkonformista un brīvā gara krāsa, kas burtiski spiež cilvēku veidot savu personīgo ceļu.
No vienas puses tā var būt impulsīva, nepacietīga, netoleranta, ar tieksmi dominēt un uzstāt uz savu taisnību, no otras puses – ļoti iejūtīga. Tā aktivizē visas radošuma izpausmes; iedvesmu, inovācijas, pozitīvas pārmaiņas.
Interesants ir fakts, ka dabā šī krāsa tradicionālajā izpratnē – kā gaismas viļņa garums – neeksistē. Tā ir divu pretmetu – visgarākā viļņa ( sarkanā) un visīsākā ( violetā) kombinācija, kuras impulss rodas tikai smadzenēs.
Skaidrojums Abundancija – romiešu dieviete, kas simbolizē pārpilnību, panākumus, materiālo un emocionālo labklājību.
2013.gada augustā Kauņa -Rīga