SĀKUMS. TRĪSOŠĀM KĀJĀM
JOGA NIDRA prakse jau daudzus gadus ir kļuvusi par patstāvīgu sabiedroto – gan man pašai personīgi, gan, vadot grupu un individuālās nodarbības. Kaut labi atceros, ka iesākumā vairākus gadus gāju tai ar līkumu, dzirdot par visādiem brīnumiem no draudzenes, kas to praktizēja. Toreiz 2000. –šo gadu sākumā, kad mēs uzsākām jogas praksi, tā bija ekskluzīva: mūsu skolotāja veltīja tai atsevišķu kursu un maksāja tā arī iespaidīgi. Un reiz, kad jau pamazām sāku vadīt jogas nodarbības tās pašas manas pirmās skolotājas Dipikas rosināta, viņa man piedāvāja veikt šo praksi kādai pusaudzei, kurai bija delikāta problēma – viņa čurāja gultā. Nekādu medicīnisku iemeslu tam, protams, nebija – vistīrākā psihosomatika. Ja atmiņa neviļ, tad problēmas ģimenē ar tēvu. Neatceros, kā tas beidzās – visdrīzāk jau labi, jo meitenītei viss patika un viņa turpināja nākt uz nodarbībām individuāli, tā kļūstot par vienu no manām pirmajām audzēknēm.
Uz pāris gadiem Nidru noliku malā, līdz reiz kāda grupas nodarbības dalībniece ieteicās, ka gribētu papraktizēt Joga – Nidru. O, izaicinājums bija jāpieņem un mēs to sākām darīt privātā kārtā, papildus devu viņai līdzi audioierakstus.. Meitene meklēja skaidrojumu savām nepārejošajām un neizskaidrojamām sāpēm lāpstiņas zonā. Protams, ka mēs to atrisinājām. Savukārt es beidzot iedrošinājos šo praksi veikt grupā padsmit dalībniekiem.
Laikam tas bija tas, ko arī citi gaidīja, jo kopš tā laika, arvien vairāk attīstot, dažādojot, variējot, šī ir kļuvusi par iemīļotu un gaidītu atsevišķu semināru vai nodarbības daļu, ja jūtam, ka tas nepieciešams.
KĀ TĀ NOTIEK.
Apmēram 40 minūtes. Praktizētājs atrodas guļus stāvoklī Šavasanā ( jogas pozā) ar augšup vērstām plaukstām, aizvērtām acīm. Vislabāk apsegties ar pledu – atbrīvojoties pazeminās ķermeņa temperatūra. Instruktors ar speciāliem algoritmiem ievada t.s. Teta smadzeņu viļņu stāvoklī, palīdzot trauksmainajam prātam neklejot „visur apkārt”, bet virzot uzmanību uz atsevišķām ķermeņa daļām ( tā dēvētā rotācija). Praktizētāja uzdevums ir neaizmigt, taču, ja tas arī notiek – brīnišķīgi: acīmredzot ķermenim un psihei tas bija nepieciešams. Joga Nidra tulkojumā no sanskrita nozīmē „apzināts miegs”, bieži vien šīs prakses laikā iespējams iekrist tai saucamajā sušupti stāvoklī – dziļš bezsapņu miegs: tajā organisms ļoti labi un ātri atslābinās.
Nidra ir universāla prakse visdažādākajiem zināšanu vai sagatavotības līmeņiem. Ievērojamais jogas skolotājs un daudzu grāmatu autors Viktors Boiko iesācējiem pirmos trīs mēnešus obligātā kārtā piedāvā Joga Nidru ( tā esmu dzirdējusi): es to varu saprast – Nidra ir fantastisks līdzeklis iepazīt savu ķermeni, atpazīt saspridzinājumu un tā dažādas nianses. Pati Nidru uzskatu par vislabāko instrumentu apgūt meditāciju, sākot to no uzmanības fokusa uz dažādām ķermeņa daļām ( prāta treniņa pirmā pakāpe!). Pieredzējušaki praktizētāji pārvērš to ķermenī plūstošo enerģiju novērošanai. Lieto kā Nodoma praksi vai Apzināto Sapņošanu.
Uztrenētiem praktizētājiem bieži vien itin labi der arī īsāks Nidras variants – piemēram 25 -30 minūtes.
Kaut arī šī ir sena un to pamatoti dēvē par mūsdienu līdzīgu tehniku ciltsmāti – piemēram, autogēnā treniņa, hipnoterapijas un tamlīdzīgu, uzplaukumu Joga Nidra sāka piedzīvot 20. gadsimta vidū, pateicoties Svami Satjananda Sarasvati un viņa veidotajai Bihāras jogas skolai. Viņš ir tas, kuram Rietumu pasaule visvairāk var teikt lielo paldies par Joga Nidras atnešanu „šurp”.
Metode ir ļoti patīkama. Efektīga. Šķietami viegla un nekaitīga. Sic! Tā tiešām sniedz tik fantastisku mieru, atbrīvotības un harmonijas sajūtu, kā reti kas. Tomēr, tā kā savā dziļākajā būtībā tā ir apziņas paplašināšanas mācība – uz to norāda vārds JOGA – lielā vienotība – to drīkst veikt tikai tāda speciālista vadībā, kuram patiešām ir šāda pieredze un kurš zina, ko dara. Kuram ir dziļa un skaidra AVOTA – RADĪTĀJA jeb ĀTMANA ( ja reiz mums ir jogai veltīts raksts ) personīgā pieredze un iestrādes darbā ar klientu, ( studentu)šai jomā.
INDIKĀCIJAS.
Praktiski jebkura dzīves situācija. Lieliski der kā atbalsts dažādās saslimšanās – mazināt vai pilnīgi noņmet sāpes. Bezmiegs. Nogurums. Trauksmi. Psihosomatiskās un „dīvainās” grūti diagnosticējamās saslimšanas. Esmu ārstējusi ar šo gan iesnas, gan plaušu karsoni, gan menstruālā cikla problēmas.
Grūtnieces vai muguras slimnieki izpilda ar papildus polsteriem pēc speciālista ( instruktora) norādēm.
KONTRINDIKĀCIJAS.
Psihiskas saslimšanas. Maziem bērniem būs grūti nogulēt ilgāk par 15 minūtēm.
Neiesaka praktizēt īsi pirms došanās gulēt ( ja vien neesat noskaņoti pavadīt bezmiega nakti!): šī prakse atsver vairāku stundu miega.
INTERESANTI GADĪJUMI.
Reiz viena meitene 10 minūtes pēc prakses sākuma aizsteidzās uz tualeti. Zālē ienāca tikai, kad prakse bija beigusies. Sēdējusi aiz durvīm un negribējusi traucēt. Bijusi vemt, jo palicia ļoti slikt. Teica: „Es tā gaidīju Nidru un tagad, kad beidzot bija – še tev. Nekā!” Es gan atbildēju: „Bet tieši labi – ķermenim/ sistēmai acīmredzot to vajadzēja. Kaut ko atbrīvot un iztīrīt!” Starp citu, man pašai, kādā no retrītiem pie viena no saviem skolotājiem Maksima Volodina Joga Nidrās ( tās bija katru dienu, nereti 2x dienā) bieži bija slikta dūša. Vilka uz vemšanu. Kad viņam to stāstīju, viņš atzīmēja, ka acīmredzot kaut ko tādu atcerējos. Jā, tas bija manas izaicinošās un sarežģitās laulības dzīves laikā un dr. Volodina ( ajūrvēdas ārsts, jogs, dabas filozofs) Nidrās toreiz bija daudz elementu savas psihes un dažādu dzīves notikumu vērošanai no malas.
Dažkārt Nidra praksē pielieto dažādu situāciju vai sajūtu vizualizāciju. Daži dalībnieki atzīmē, ka ļoti viegli atcerēties un sajust destruktīvo – skumjas, zaudējumus, bet nepavisam ne priecīgo un gaišo. Tā mēs varam kļūt paši sev par psihoterapeitiem, iemācoties novērot savus paternus un nepieciešamības gadījumā, godīgi atbildot, kāpēc tie ir tieši tādi.
BAIBA Kranāte
JOGA NIDRAS iekļauju atseviššās grupu nodarbībās vai veicu individuāli. Parasti klātienē, taču īpašos gadījumos iespējams ONLINE.
15., 19. septembrī notiks ONLINE minikurss “JOGA NIDRA”.
21. septembrī Joga Nidra iekļauta “Iepazīšanās, Iesildīšanās, Iekustēšanās”