Pieneņu pumpuru saute.
Augi mūsu draugi……
Pirms vairākiem gadiem, gatavojoties kādam no saviem semināriem, kas notika brīvā dabā un kurā viena no daļām bija „augi mūsu draugi!”, nolēmu iepriecināt dalībniekus ar papildus lietu. Tā teikt uzskatāmu, degustējamu prieku paralēli informācijai par veselīgajiem, dziedinošajiem un brīvi pieejamajiem labumiem ik uz soļa, ja acs un sirds atvērta! Tā kā pasākums notika pieneņu ziedēšanas laikā un bez šaubām minētie augi – draugi bija tie, kuri tobrīd pieejami, nolēmu izmēģināt kādu jaunu recepti tieši no pienenēm. Sanāca pārsteigums man pašai, ikvienam, kas to baudīja. Ceru, ka arī lasītājam tas būs kas jauns un noderīgs, neskatoties uz patīkamo dažādu tā saucamo nezāļu ēšanas atmodu un plašo informāciju par to visapkārt.
Savāc pietiekami daudz neatvērušos pieneņu pumpurus: man patīk tādi trekni un lieli, kaut sava burvība un citas garšas nianses būs maziņiem arī. Noskalo un pusstundu patur sālsūdenī: tas noņems lielo rūgtumu. Pēc tam nolej.
Katliņā uzliek vārīties ūdeni. Kad tas jau ir vārošs, iemet pieneņu pumpurus, pavāra burtiski 3-4 minūtes, pēc izjūtas. Var arī tikai tikai noblanšēt: gaumes lieta. Nokāš.
Uz pannas nelielā eļļas daudzumā apcepina pumpurus, klāt pievienojot rīvmaizi. Attēlā redzamajai receptei izmantoju rīvmaizi no Lāču rupjmaizes. Ilgums 3-5 minūtes pēc izjūtas, garšvielas –nedaudz sāls, bet vari pēc savas gaumes pievienot arī piparus vai tml. Ja grib šo masu tumīgāku un līdzīgu biezai mērcei, sutināšanai pievieno nedaudz ūdeni.
Pieneņu dziednieciskās īpašības.
Arī šī tā dēvētā nezāle piedzīvo īstu renesansi Latvijā, kaut tās dziednieciskās īpašības un izmantošana gastronomiskajām baudām zināma sen. Lapiņas ir lielisks asins tīrītājs, tajās daudz cinka, dzelzs, C vitamīna: ēdamas gan svaigas salātos, gan kaltētas. Var lietot tējā, var saglabāt ziemai un lietot arī kā garšvielu. Pumpuri, kā redzams, arī lietojami: droši atvasiniet no augšminētās receptes arī kādu citu. Saknes ir B vitamīna avots –var sutināt, var pagrauzt svaigas. Pieneņu galvenā spēja vienmēr ir bijusi palīdzēt sakārtot cilvēka gremošanas sistēmu. Īpaši labi tīra žultsceļus, ir diurētiķis. Tāpēc nevajag pārcensties tiem, kuriem ir žultsakmeņi. Sen zināms lielisks līdzeklis aknu attīrīšanai, asinsspiediena pazemināšanai.
ŠEIT VIDEO -Pieneņu pumpuru saute.
Dažādos veidos lieto arī kosmetoloģijā, piemēram, pienaino sulu var smērēt uz pūtītēm, furunkuliem, tā dezinficējot un dziedējot. Ar novārījumu var skalot matus: stiprinās lūstošus matus stiprinās, palīdzēs atbrīvoties no blaugznām.
Patiesi varens augs –draugs, ne velti tā angliskais nosaukums „dandelion” norāda uz Lauvas Zobu, jo nāk no franču valodas „dent of lion”. Latīniskais nosaukums Taraxacum officinale savukārt atgādina, ka tas ir augs pret visām novirzēm veselības jomā. Bez jau minētā augs satur arī kāliju, magniju, hlorofilu, pretmikrobu vielas, kas ļauj ātrāk sadzīt pušumiem. Tajā ir luteīns, antioksidanti, saknēs ir karotinoīdi. Vārdu sakot -radoši un uz priekšu!
2015. g. pavasarī Rīgā
Baiba Kranāte